Výpravy za humna

Velice rád vzpomínám na dobu mých úplných fotografických začátků. Tehdy jsem poprvé vyrazil do lesa za vesnicí s východoněmeckým fotoaparátem na krku, na něm nasazený obyčejný objektiv a předsádkovou čočku vyrobenou ze skla do brýlí. Na dnešní dobu je to velmi směšné vybavení, přesto mi první snímky brouků, motýlů a vážek přinášely radost, která se už nikdy potom neopakovala. Z této doby vám zde nabízím alespoň jednu použitelnou fotku, s ostatními bych vás od dalšího prohlížení a četby spíš odradil.

 

Perleťovec stříbropásek je krásný, vznešený motýl, ale v přírodě ho můžeme vídat čím dál tím méně. Snímek pochází z období mých naprostých fotografických začátků:

 

Začátkem devadesátých let minulého století už ale byla i českým amatérským nadšencům k dispozici mnohem modernější technika, a tak jsem hned druhou fotografickou sezónu začal s japonskou kinofilmovou zrcadlovkou a speciálním makroobjektivem, který jsem za neuvěřitelně nízkou cenu koupil v jednom dnes už neexistujícím bazaru.

 

Motýli, brouci a vážky jsou nejnápadnějšími a nejfotogeničtějšími zástupci hmyzí říše. Vlevo dvojice modrásků z Českého středohoří, uprostřed tesařík skvrnitý z Čerchova a vpravo líhnoucí se vážka na břehu jednoho z plzeňských rybníků:

 

Námluvy dvojice nočních motýlků v lesích v západních Čechách:

 

V podvečer můžeme na loukách zastihnout drobné modrásky, chystající se k přenocování:

 

Okáč bojínkový je v některých oblastech velmi hojným motýlem. Tato fotografie pochází ze stolové hory Úhošť u Kadaně:

 

Tesařík tesaříkovitý s ještě krkolomnějším vědeckým jménem Pachytodes cerambyciformis se vyhřívá na květu náprstníku pod vrcholem hory Čerchov:

 

Ze stejné oblasti pochází fotografie zdobence skvrnitého, příbuzného kovově lesklým zlatohlávkům:

 

Vážka ploská žije na vlkých místech kolem kaluží a menších vodních ploch. Na snímku je nápadně zbarvený sameček, samička je olivově zelená:

 

Samička šídla velkého klade vajíčka pod hladinu rybníka. Tento druh se vyznačuje kouřově zabarvenými křídly:


 

Pestřenky se podobají malým vosám, ale ve skutečnosti patří do řádu dvoukřídlých, jsou tedy příbuzné mouchám a nemají tudíž žihadlo:

 

Jedním z nejpodivnějších zástupců hmyzí říše je srpice obecná. Tento hmyz zažíval největší rozmach v době dinosaurů:

 

Drobounký pavouček skákavka černá se rozhlíží ve vějíři listů vlčího bobu:

 

Běžník kopretinový s ulovenou kořistí:

 

Jiný, jen několik milimetrů dlouhý běžník za pomoci smrtícího jedu lehce zdolal mnohem většího komára:

 

Stepník rudý je vzácný, exoticky vyhlížející  pavouk, který se u nás vyskytuje jen na několika suchých lokalitách:

 

Na závěr trojice snímků, zachycující vývoj hmyzu. Vlevo drobounká hmyzí vajíčka, uprostřed prázdný obal kukly brouka, patrně některého našeho tesaříka, vpravo pak nedospělá samička kobylky zelené, avšak již s vyvinutým nápadným kladélkem: